Conductivity Electrodes
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (6)
- (1)
- (13)
- (4)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (4)
- (3)
- (5)
- (1)
- (6)
- (7)
- (1)
- (3)
- (5)
- (21)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (5)
- (2)
- (1)
- (4)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (7)
- (2)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (2)
- (3)
- (10)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
HAMILTON ROBOTICS ARC MODULE COND P SU
NC3836869 ARC MODULE COND P SU
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Oakton Platinum Cell Conductivity Probe, Glass, K=1.0; 2.5 ft Cable
If your conductivity measurements are off, you might need a new cell, sensor, or calibration kit. Update, upgrade, or replace to get the best out of your Oakton conductivity, resistivity, or TDS meter.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Biofit Engineered Products 12 PNEUMATIC COND. DRAG CABLE
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3853274 12 PNEUMATIC COND. DRAG CABLE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Andwin Scientific M-CELL 6/PK
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The M-Cell or Six Pack is composed of six test kits. Each test kit has vacuum packed expendables that are used to conduct one test. This product also contains a container of distilled water to perform water separation tests.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Biofit Engineered Products 12 PNEUMATIC COND. DRAG CABLE
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
NC3862930 12 PNEUMATIC COND. DRAG CABLE
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
HORIBA INSTRUMENTS INC MODEL 3552-10D CONDCTVY SBMRSB
NC2320571 MODEL 3552-10D CONDCTVY SBMRSB
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Oakton™ Conductivity/TDS/ATC Probes for CON 10, CON 100, CON 200 Meters
Choose from stainless-steel, epoxy and glass bodies; 0.1, 1.0 and 10cm-1 cell constants
Fisherbrand™ accumet™ Conductivity Cells for AP65 Portable Conductivity Meter - Mercury-Free
For AP65 Portable Conductivity Meter.
Thermo Scientific™ Orion™ Two-Electrode Conductivity Cells, Steel, V4A, Mini DIN connection, 0.01 to 300 μS/cm PROMO
Perform applications in either the lab or the field with these versatile two-electrode conductivity cells, available in a variety of materials and measurement ranges.
YSI™ ProODO™ Water Testing Optical DO Kit
Provides extreme durability for measuring dissolved oxygen with optical, luminescent based technology for field or lab
| Diameter (English) Body | 0.95 in. |
|---|---|
| Type | ProODO Kit |
| Temperature (Metric) Range | -20°C to +70°C |
| Temperature Accuracy | ±0.2°C |
| Length (Metric) | 190 mm |
| Length (English) | 7.5 in. |
| Diameter (Metric) Body | 24 mm |
| For Use With (Application) | Field |
| Connector Types | USB 2.0 |
YSI™ Dip-Type Plastic Conductivity Cells
YSI dip-type ABS-plastic conductivity cell for use with YSI conductivity meters (sold separately).
| Diameter (English) Body | 0.5 in. |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 1.2 m |
| Length (Metric) | 146 mm |
| Length (English) | 5.74 in. |
| Length (English) Cable | 48 in. |
| Material | ABS |
| Cell Constant | 1 cm-1 |
| Probe | Conductivity |
| Diameter (Metric) Body | 13 mm |
| For Use With (Application) | Conductivity meters, also known as electrical conductivity (EC) meters, are used in research laboratories and a variety of industries, such as water-quality testing, waste-water treatment, hydroponics, agriculture, aquaculture, and cosmetics manufacturing. |
| Diameter (English) Body | 1 in. |
|---|---|
| Length (Metric) Cable | 1.2 m |
| Length (English) Cable | 48 in. |
| Material | Glass |
| Probe | Conductivity |
| Diameter (Metric) Body | 25 mm |